کهن الگوی «یتیم»

 

 اگر کهن الگوی یتیم در وجود شما فعال باشد بر این باورید که احتیاط همیشه برایتان مفید است.

«یتیم» در معنویت

یتیم نیز مانند «معصوم» خدا را راهنما و حامی خود می داند. در ابتدا ممکن است یتیم فلاکت خود را نشانه ای از اشتباهاتش و خشم خدا بداند. اما زمانی که خود را بهتر می شناسد و در راه پیشرفت اسطوره ای خود گام بر می دارد به این عقیده که خداوند در کنار او خواهد بود و به او آرامش، التیام، شادابی و توانایی خواهد بخشید اعتقاد پیدا می کند. به عبارتی یتیم تکامل یافته بر این باور نیست که خدا باید او را نجات دهد بلکه اعتقاد او این است که خداوند توانایی و استقامت لازم برای رویارویی با مشکلات و حل آنها را به او خواهد داد.


«یتیم» در مدیریت
در مقام مدیر، یتیم معمولا واقع بین است و به وعده های خود عمل می کند. او در پیش بینی و بیان مشکلات و خطر های آینده مهارت دارد. یتیم هایی که با آسیب های درونی خود روبرو می شوند و برای التیام آنها می کوشند اغلب قادرند با سایر مردم همدلی و آنها را درک کنند. اما در هر صورت یتیم به آنها اجازه نخواهد داد در انجام امور خود بهانه تراشی نمایند یا تنبلی به به خرج دهند. در نتیجه مهر و محبت یتیم همواره با نوعی جدیت، نظم و پشتکار همراه است.

«یتیم» تکامل یافته
او به شرافت مردم عادی جامعه اعتقاد دارد و نگاه واقع بین او جایی برای نادیده گرفتن حقیقت های زندگی باقی نمی گذارد.او از کتاب ها، خدمات روانشناسی و همچنین دوستان خوب خود کمک موثر دریافت می کند.

چالش های «یتیم»
یتیم باید مواظب تقدیر گرایی، بد گمانی و هراس از اعتماد به دیگران بخاطر شکست ها و نا امیدی هایی که در دوران کودکی شاهد آن بوده است باشد. بیشتر شدن سختی های زندگی باعث می شود یتیم اعتماد کمتری نسبت به اطرافیان خود داشته باشد و کمک مورد نیاز خود را از آن ها درخواست نکند. او اغلب جبهه می گیرد و از قلمرو خود دفاع می کند. فکر او این است که دیگران باید موضعش را بپذیرند و هر طوری که هست با آن کنار بیایند. رفتار خشن و آسیب رساننده خود به دیگران را با جملاتی چون " همه همین کار را می کنند "، " حقش بود "، " تقصیر او بود " و یا به بهانه اینکه در کودکی آسیب دیده است توجیه می کند.

می خواهید این گونه دیده شوید
می خواهید دیگران شما را واقع بین، سرسخت و پایدار ببینید. در عین حال نمی خواهید زود باور و ساده باشید و یا اینکه با حرف ها و دسیسه های دیگران اغفال یا قربانی شوید.کارول پیرسون - هیو کی مار / زندگی برازنده من

منبع: http://carljung.blogfa.com

/ 0 نظر / 38 بازدید