چگونگی دستیابی به هدف ها

 

یادگیری مهارت «رسیدن به هدف ها» یکی از کلیدهای موفقیت در کار و زندگی شخصی است. دستورالعمل زیر اصول دستیابی به هدف ها را به شما یاد می دهد و شما می توانید با بکار بردن این اصول به هدف هایی که انتخاب کرده اید برسید.

دستورالعمل

 

1. در باره چیزی که می خواهید به آن برسید فکر کنید. دوست دارید از نظر تحصیلی به کجا برسید؟ از نظر شغلی؟ درآمد شخصی؟ ارتباطات شخصی؟ آیا دراین موارد هدف گذاری کرده اید؟ آیا راه های رسیدن به این هدف ها را بررسی کرده اید؟. هر چقدر در اندیشه هدفی باشید احتمال رسیدن شما به آن هدف بیشتر می شود.

 

2. بصورتی واقع گرایانه دست به هدف گذاری بزنید.برای هر کدام از بخش های زندگیتان هدفی انتخاب کنید. هدفی که انتخاب کردید بایستی قابل اندازه گیری بوده و زمان بندی داشته باشد به این معنی که دقیقا مشخص باشد که چه روزی به چه مقدار از هدف مورد نظر رسیده اید.

 

3. استراتژی هایی برای رسیدن به هدف هایتان ایجاد کنید. وقتی که هدف گذاری کردید آنوقت شما نیازمند تعیین شیوه یا روشی برای رسیدن به این هدف ها هستید. به این برنامه ها استراتژی گفته می شود. رژیم و ورزش استراتژی های عمومی، برایری کاهش وزن هستند. استراتژی ها برای رسیدن به هدف هایی شبیه «پیشرفت شغلی» ممکن است اضافه کاری یا تحصیلات تکمیلی باشد . استراتژی های درست و پشتکار رمز موفقیت در رسیدن به بسیاری از هدف ها است.

 

4. برنامه ای عملی را طراحی کنید. زمانی که شما تصمیم می گیرید که از یک استراتژی عمومی برای رسیدن به اهدافتان بهره ببرید، به احتمال زیاد شما نیازمند یک برنامه اختصاصی برای کسب موفقیت هستید. برنامه های عملی که در بر گیرنده وظایف، زمان بندی و منابع هستند را طراحی کنید.

 

5. برنامه را اجرا کنید. در اجرای برنامه هم بمانندهدف گذاری واقع بینانه حرکت کنید و از اضافه کاری و بی نظمی بپرهیزید.

 

6. پیشرفتتان را زیر نظر داشته باشید. با توجه به اینکه هدف های شما قابل اندازه گیری است، شما بایستی بتوانید میزان پیش رفتن را بررسی کرده و آن را تا رسیدن به هدف تحت نظارت داشته باشید. در جاهایی که وقفه ای پیش می آید لازم است که اصلاحی در برنامه انجام دهید و یا هدف را تنظیم کنید و یا اینکه هر دو کار را انجام دهید. شور و شوقتان را با اصلاح کردن مداوم افزایش دهید. به یاد داشته باشید که موفقیت یک جاده مستقیم نیست و در نظر گرفتن شرایط و اصلاح در طول مسیر یک ضرورت است.

 

7. انگیزه تان را مدیریت کنید. شکی نیست که در طول مسیر با موانع و شرایط نا امید کننده روبرو خواهید شد. پیش آمدن اینگونه شرایط طبیعی است. کسی که هدف و برنامه دارد برخورد سازنده تری با این مشکلات خواهد داشت،. برای جوشش و تداوم انگیزه،  بصورتی مکرر پیامدهای رسیدن و نرسیدن به هدف را تصور کنید.

/ 0 نظر / 108 بازدید