پژوهشها حاکیست: تثبیت یادگیری با تحریک خارجی حافظه در هنگام خواب

تحقیقات جدید نشان می‌دهد: تحریک خارجی حافظه در هنگام خواب می‌تواند باعث تثبیت آموخته‌های شما شود.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر اساس یک تحقیق جدید، برانگیختن خارجی در هنگام خواب می‌تواند به تقویت حافظه کمک کند که این امر به نوبه خود، می‌تواند در یادگیری شما موثر باشد.

محققان در این تحقیق، به شرکت کنندگان نحوه نواختن دو آهنگ موسیقی را با فشار دادن کلیدهای خاص در زمان‌های معین آموزش دادند. پس از یادگیری چگونه نواختن آهنگهای جدید ساخته شده، شرکت کنندگان برای مدت 90 دقیقه خوابیدند. در هنگام خواب، برای آنها یکی از آهنگها پخش شد.

همچنین محققان اشاره کردند که برای افراد در مرحله خواب با موج آرام، موسیقی ملایم پخش شد. گفتنی است این مرحله از خواب مرحله‌ای است که با ذخیره سازی حافظه مرتبط است. در زمانی که شرکت کنندگان خواب بودند، محققان فعالیت الکتریکی مغز آنها را با استفاده از الکتروانسفالوگرافی ثبت کردند.

یافته‌ها حاکی از آن است که شرکت کنندگان بعد از بیدار شدن، در نواختن آهنگهایی که در حال خواب برای آنها پخش شد، نسبت به آهنگهایی که پخش نشده بود، اشتباهات کمتری داشتند.

«کن پالر»، نویسنده ارشد این پژوهش و استاد روانشناسی دانشگاه علوم و هنر واینبرگ در نورث وسترن گفت: نتایج ما علاوه بر گسترش تحقیقات قبلی، نشان می‌دهد که برانگیختن خارجی در هنگام خواب می‌تواند یادگیری مهارتهای پیچیده را تحت تاثیر قرار دهد.

محققان اظهار کردند که در حال تحقیق و بررسی در مورد چگونگی تاثیر این یافته‌ها بر دیگر انواع یادگیری مانند فراگیری زبان خارجی هستند.

یافته‌های این پژوهش در مجله «Nature Neuroscience» منتشرشده است.

/ 0 نظر / 56 بازدید