اضافه ‌وزن و چاقی با عنوان تجمع غیرعادی یا بیش از حد چربی تعریف می‌شوند که ممکن است به سلامت انسان آسیب وارد کند.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا،‌ شاخص توده بدنی، شاخص ساده‌ای از نسبت وزن به قد است که معمولا برای دسته بندی چاقی و اضافه وزن در بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت عدد شاخص توده بدنی برای هر فرد اگر 25 یا بیشتر باشد، اضافه وزن و اگر 30 یا بیشتر باشد،‌ چاقی محسوب می‌شود.

سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت در جدیدترین گزارش آماری خود درباره وضعیت چاقی و اضافه وزن در جهان اعلام کرده است که اضافه وزن و چاقی پنجمین عامل مرگ و میر در جهان محسوب می‌شوند.

طبق آمار هر سال دست کم 2،8 میلیون فرد بزرگسال در نتیجه چاقی یا اضافه وزن در جهان می‌میرند. به علاوه 44 درصد از بار دیابت، 23 درصد از بار بیماری قلبی و عروقی و بین 7 تا 41 درصد از بار سرطان‌های خاص در جهان ناشی از چاقی و اضافه وزن است.

طبق آمار اخیر این سازمان از شیوع چاقی در سال 2008 میلادی، 1،5 میلیارد فرد بالغ 20 سال به بالا اضافه وزن داشتد. هم چنین از بین این 1،5 میلیارد فرد 200 میلیون نفر مرد و نزدیک به 300 میلیون تن زن بودند.

به طور کلی آمار سال 2008 میلادی نشان می‌دهد که در آن سال از هر 10 فرد بزرگسال در جهان یک نفر چاق بود.

در سال 2010 میلادی نیز حدود 43 میلیون کودک زیر پنج سال اضافه وزن داشتند.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت تاکید دارند: هرچند در گذشته چاقی مشکل اصلی کشورهای ثروتمند و مرفه بود اما اکنون این معضل در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط و بویژه در مناطق شهری رو به افزایش است.

بر اساس آمار این سازمان نزدیک به 35 میلیون کودک دارای اضافه وزن در کشورهای در حال توسعه و هپت میلیون در کشورهای توسعه یافته ثروتمند زندگی می‌کنند. این ارزیابی‌ها همچنین نشان داده است که امروزه چاقی و اضافه وزن بیش از لاغری و کم‌وزنی، قربانی می‌گیرد.

به گفته کارشناسان تغذیه و سلامت، عامل اصلی چاقی و اضافه وزن عدم تعادل انرژی بین کالری دریافتی و مصرفی است.

پیامد افزایش عدد شاخص توده بدنی یا به عبارت دیگر چاقی و اضافه وزن افزایش خطر ابتلا به بیماریهای غیر واگیر دار است.

برای رفع این معضل در سطح فردی اقداماتی چون محدود کردن مصرف چربی‌ها و کاهش کالری دریافتی، افزایش تغذیه سالم شامل میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات سبوس دار و خشکبار، محدود کردن مصرف قند و نمک و افزایش فعالیت بدنی به عنوان اسلحه‌های مقابله با چاقی به شمار می‌روند.

در سطح اجتماعی نیز حمایت افراد در اجرای دستورالعمل‌های بالا از طریق سیاست گذاری‌های پایدار و متعهد و همکاری بین بسیاری از سهامداران دولتی و خصوصی در این راستا حائز اهمیت است. در این میان صنایع غذایی نیز می‌توانند در بخش اصلاح رژیم‌های غذایی و ترویج الگوهای غذایی سالم نقش مهمی ایفا کنند.