رفتار جنسی موضوعی جالب و در عین حال به شدت پیچیده است. در زمینه فعالیت جنسی می­توان به دو نکته زیر اشاره کرد. یکی آن­که احساسات و حالات جسمانی به شدت تحریک شده شرایطی را فراهم می­سازد که شخص را به اقدام جنسی راغب می­کند و دیگری موضوع نیاز به هیجان است.

 نظام عصبی انسان نمی­تواند در آن واحد درد و اوج لذت جنسی را تجربه کند. از آنجا که به هنگام فرارسیدن اوج لذت جنسی دردی احساس نمی­شود، این برداشت در انسان شکل می­گیردکه لذت بردن بیشتر از فعالیت جنسی به معنای درد کمتر است. در واقع، معتادان به عمل جنسی از مشکلات  فراوان رنج می­برند. به ­خصوص مردانی که با تالمات جسمانی بیشتری روبه رو هستند، فعالیت­های جنسی بی­تناسب دارند.

از سوی دیگر عمل جنسی می­تواند فرار از تالم احساسی و جسمانی تلقی شود. اغلب اوقات فرد معتاد به اقدام جنسی می­خواهد و در واقع نیاز دارد او را دوست بدارند اما از آنجاکه خود را از این مهم محروم می­داند، راه دیگری را انتخاب می­کند و می­خواهد دست­کم هنگام اقدام جنسی مورد مهر و محبت واقع شود. برای کسانی که اقدام جنسی را برای فرار از تالم انتخاب می­کنند، تن دادن به اقدام جنسی اقدامی آرامشبخش است. درنتیجه برای خاموش کردن آتش درون به عمل جنسی روی می­آورند.

 نوع دوم اعتیاد جنسی ناشی از نوعی تحریک­های  ناکافی است و در شرایط افسردگی دست می­دهد. شخص می­خواهد از شرایط نامطلوب و رنج­آور خود فرار کند و به نظر می­رسد با تن­دادن به اقدام جنسی به این خواسته خود جامه عمل می پوشاند.

 اعتیاد روابط جنسی به عدم توانایی در کنترل و به تعویق انداختن تمایلات و فعالیتهای جنسی اطلاق می­گردد. در واقع روابط جنسی و اندیشیدن به آن افکار معتاد را تحت سیطره خود قرار می­دهد و نیاز به انگیختگی جنسی جای نیاز به صمیمیت را می­گیرد. علت آن معمولا بدرفتاری با معتادین در سنین کودکی این­گونه افراد میباشد. استرس یک عامل برانگیزنده و تشدید­­کننده این اختلال است. در واقع معتاد از طریق روابط جنسی آلام عاطفی و عقده­های روانی خود را تسکین می­دهد. باید توجه داشت نباید اعتیاد به روابط جنسی را با شهوت جنسی قوی اشتباه گرفت. فرد معتاد به روابط جنسی ممکن است دارای شهوت جنسی اندکی باشد. اعتیاد به روابط جنسی در هر دو جنس زن و مرد هم مشاهده می­گردد. در واقع با ارضاء جنسی به فرد احساس سرخوشی در پی آزادسازی آدرنالین و آندومورفین­ها دست داده و وی را موقتا تسکین می­دهد. معمولا فرد معتاد از رابطه جنسی خود لذت چندانی نمی­برد زیرا پس از آن دچار احساس گناه و شرمساری می­گردد.

 اعتیاد به رابطه جنسی نیز مانند سایر عادات وسواسی پیامدهای خاص خودش را به همراه دارد: یک ناهنجاری مخرب که آثار منفی آن بر روی کلیه عملکردهای نرمال زندگی سایه می­افکند و انگیزه و اراده فردی را به طور کامل نابود می­سازد. معتادان به رابطه جنسی توانایی کنترل و یا به تعویق انداختن احساسات و رفتارهای جنسی خود را از دست می­دهند. در این افراد نیاز به رضایت جنسی جای نیاز به صمیمت را می­گیرد و شهوت اولویت اول را به خود اختصاص داده و ارکان مهم زندگی نظیر ارتباطات خانوادگی، فامیلی و دوستانه، مسائل شغلی و به تدریج سلامت فردی و ایمنی شخصی به کلی اهمیت خود را از دست می دهد. آنها حاضرند هر کاری انجام دهند تا نیاز خود را برآورده سازند، اما پس از انجام عمل دچار شرم و پشیمانی، و ناامیدی و پریشانی می­شوند.

 معتادان معتقدند که این معضل بزرگ به واسطه اجبار و التزام حاکم بر جو زندگیشان به آنها تحمیل شده است و از نظر روانی به جایی می­رسند، برخلاف رویکردهای اجتماعی عمل کرده و رفتارهای جامعه ستیز از خودشان بروز می­دهند. معمولاً (نه همیشه) اعتیاد پس از مدتی با وابستگی جسمی شدید همراه می­شود. در این زمان فرد خواست و اراده­ی خویش را از دست می­دهد، همه تلاش­هایش نتیجه معکوس می­دهند و به همین دلیل برای درپوش گذاشتن بر روی آلام فردی میزان رفتارهای مخرب خود را افزایش داده و به مثابه آن، تاثیرات مخرب بیشتری را نیز به جان می­خرد. اما انجام این کار هم دیگر برایش آن تاثیر ابتدایی را ندارد ولی از آنجایی که در وهله اول از نظر روانی به آن کار اعتیاد پیدا کرده نمی­تواند از آن دست کشیده و ترک کند.

 

 علایم اعتیاد به روابط جنسی

افرادی که دچار اعتیاد جنسی هستند علائم زیر را تجربه می کنند:

 1. خیال­پردازی: توهم­های جنسی و تصور موقعیت­های جنسی که سبب افزایش انگیزه می­شود.
 2. عادت کردن: مبنا قرار دادن یک عمل خاص و تکرار آن به صورت پی در پی
 3. اجباری ساختن: برقراری دائمی ارتباط جنسی بدون در نظر گرفتن عواقب منفی و بدون داشتن هیچ­گونه میلی برای متوقف ساختن آن.
 4. ناامیدی: احساس گناه یا خجالت در کنترل احساسات و یا رفتار مخرب
 5. سایر مشکلات رفتاری به ویژه اعتیاد ذهنی و اختلالات تغذیه­ای
 6. دارا بودن شریک جنسی متعدد بدون تعهد
 7. رابطه جنسی بطور همزمان با چندین نفر و یا تعویض مرتب شریک جنسی
 8. خود ارضایی وسواسی و مفرط
 9. آزار جنسی و تجاوز جنسی به دیگران
 10. روسپیگری و یا استفاده از آن
 11. اقدام به برقراری روابط جنسی مخاطره­آمیز
 12. استفاده مداوم از تصاویر، مجلات و فیلم­های پورنو
 13. بی­اعتنایی و قربانی کردن فعالیتهای مهم اجتماعی، خانوادگی، شغلی و تفریحی بخاطر فعالیت­های جنسی
 14. تلاش بی­وقفه و بی­ثمر در محدود کردن افکار محرک جنسی
 15. کاهش معنویت و نقض مداوم سیستم ارزشی فرد
 16. شهوت جنسی مفرط
 17. بیش از اندازه به مسایل جنسی اندیشدن
 18. ارضاء جنسی از طریق مشاهده دیگران و عریان­گرایی
 19. ارتکاب بـه کودک­آزاری و تجاوز جنسی
 20. تداوم اعتیاد بدون توجه به عواقب منفی چون مشکلات مالی، خطر سلامتی و از هم­گسستگی روابط فرد

  منبع: سایت بهروزان